Aktualności
 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Kruśliwiec
Gmina Inowrocław - Kruśliwiec

KRUŚLIWIEC

Kod pocztowy: 88-110
Liczba ludności: 80 (stan na 30.06.2023); 106 w 2013 r.
Sołectwo: Gnojno
Sołtys: Barbara Zięba (od 2019, wcześniej Stanisław Tomczak)
tel.: 515 812 952

Reprezentant w Radzie Gminy: Grzegorz Laskowski

częśćwsi: Huby Sławęcinek
obiekty fizjograficzne: Dołek, Huby, Plac Ćwiczebny, Probostwo

We wsi:
- Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych Gminy Inowrocław
- Gminny Zakład Komunalny

Wieś w parafii inowrocławskiej wzmiankowana po raz pierwszy w 1846 r., kiedy stanowiła własność miasta Inowrocławia. Była wtedy miejskim folwarkiem z 1 domem i 18 mieszkańcami. W 1880 r. dobra były własnością Hermana Schmidta, w latach 1880-1934 - rodziny Otto i Koch. Pod koniec XIX w folwark miała 377 mórg, 3 domy i 56 mieszkańców. W 1921 r. obszar dworski Kruśliwiec liczył 5 domów i 69 mieszkańców. Rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 czerwca 1934 r. do Inowrocławia przyłączono część obszaru dworskiego Kruśliwiec.

Obiekty wpisane do rejestru zabytków:
1) Założenie dworsko-parkowe:
a) dwór murowany Własność prywatna)
Dwór powstał około 1900 r. dla Augusta Otto i jego żony Amalii Herminy z domu Koch. W 1991 r., zrujnowany dwór wraz z parkiem nabyli obecni właściciele. Dwór w stylu historyzmu, piętrowy z mieszkalnym poddaszem, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty czterospadowym dachem, zwrócony frontem ku wschodowi. Elewacje są wzbogacone urozmaiconymi podziałami architektonicznymi i dekoracją sztukatorską. Elewację frontową opina masywna weranda z tarasem z dekoracyjną balustradą, poprzedzona ujętymi litą balustradą schodkami podejścia; w elewacji tylnej wydatny ryzalit. Wewnątrz zachowane fragmenty malowideł z pocz. XX w.
b) park krajobrazowy
Park z około 1920 r. o powierzchni 1,8 ha. Zadbany, z czystymi alejkami i cennym starodrzewem, który reprezentowany jest przez dęby szypułkowe, lipy drobnolistne, klony pospolite, lipy szerokolistne oraz topole, które tworzą swobodne układy. Wokół wnętrz parkowych „zielone altany”.

Inne obiekty i miejsca:
- pomnik przyrody: dąb szypułkowy rosnący w zabytkowym parku dworskim
- kapliczka maryjna z 1948 r.

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Link QR - Kruśliwiec
skanuj link
kopiuj link
 
Na górę