Aktualności
 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Gnojno
Gmina Inowrocław - Gnojno

GNOJNO

Kod pocztowy: 88-110
Liczba ludności: 431 (stan na 30.06.2023); 405 w 2013 r.
Sołectwo: Gnojno
Sołtys: Barbara Zięba (od 2019, wcześniej Stanisław Tomczak)
tel.: 515 812 952

Reprezentant w Radzie Gminy: Grzegorz Laskowski

części wsi: Pod Czystem, Pod Orłowem, Pod Strzemkowem
obiekty fizjograficzne: Browarzec, Smyrnia, W Parku

We wsi:
- świetlica wiejska, opiekun Barbara Zięba
- Dom Strażaka z remizą, działającej od 1962 r. Ochotniczej Straży Pożarnej
- boisko piłkarskie
- plac zabaw
- kapliczka z rzeźbą św. Antoniego

Pierwsza wzmianka w 1465 r. Wieś od początku rycerska (szlachecka) w parafii Inowrocław. Już w XVI w. funkcjonował tu folwark. W XVII w. wieś w posiadaniu Działyńskich. W 1846 r. Gnojno należało do niejakiego Karłowskiego, miało wtedy 8 domów i 86 mieszkańców, w latach 1857–1905 – do von Trzebińskich (Józef Trzebiński, gospodarował areałem 1501 mórg; 8 domów i 147 mieszkańców), następnie do 1946 r. – do von Mlickich; w 1921 r. obszar dworski Gnojno miał 9 domów i 201 mieszkańców.

We wsi dawny majątek – potem PGR, obecnie Skarb Państwa w administracji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy, oddział Inowrocław.

Obiekty wpisane do rejestru zabytków:
1) Założenie dworsko-parkowe:
a) dwór murowany z początku XX w. (1908 r.)
Dwór wraz z założeniem parkowym powstał na pocz. XX w. dla Stanisława Jarmułt-Mlickiego. Eklektyczny, obecnie bardzo zdegradowany, obiekt o urozmaiconej bryle z wyższą częścią środkową, nakrytą dachem dwuspadowym, flankowaną przez niższe, piętrowe skrzydła kryte dachami płaskimi. Od strony parku ryzalit poprzedzony murowaną werandą z zejściem do parku z reliktami murowanej, płycinowej balustrady tarasu. W zachodniej części elewacji tylnej znajduje się zaokrąglony na narożach wykusz z gierowanymi, masywnymi gzymsami. W skrzydle zachodnim wydzielona klatka schodowa. Dwór otoczony od strony zachodniej i południowej parkiem krajobrazowym ze stawem pośrodku, a od północy zabudowaniami gospodarczymi.
b) park krajobrazowy ze stawem
Park krajobrazowy z XIX w. o powierzchni 6,6 ha ze stawem otoczonym drzewami. W układzie kompozycyjnym zachowały się dwie alejki dojazdowe oraz ścieżki biegnące wzdłuż północnego brzegu stawu. Starodrzew tworzy alejki cisowo-głogową i robiniową. Pozostałe drzewa to klony zwyczajne, klony jawory oraz wiązy szypułkowe. Z iglaków występują cisy, żywotniki zachodnie, strzeliste świerki kłujące oraz jodła kalifornijska.

 Udostępnij na Facebooku
 Udostępnij na Twitterze
Link QR - Gnojno
skanuj link
kopiuj link
 
Na górę