LATKOWO
Kod pocztowy: 88-110
Liczba ludności: 205 (stan na 30.06.2023); 194 w 2013 r.
Sołectwo: Latkowo
Sołtys: Anna Witkowska (od 2019, wcześniej Joanna Stopińska)
tel.: 662 135 217
Reprezentant w Radzie Gminy: Anna Witkowska
obiekty fizjograficzne: Kanał Parchański
We wsi:
- świetlica wiejska, opiekun Rafał Owczarek
- plac zabaw
Wieś szlachecka w parafii Szadłowice, wzmiankowana po raz pierwszy w 1583 r. W 1846 r. należała do niejakiego Bussego, miała wtedy 8 domów i 70 mieszkańców. W końcu XIX w. majątek o areale 1970 mórg miał 9 domów i 229 mieszkańców, a ponadto cegielnię, fabrykę cykorii i hodowlę koni rasowych. W 1921 r. obszar dworski Latkowo liczył 5 domów i 173 mieszkańców. Do 1969 r. południowo-zachodnia część gruntów obecnej wsi Latkowo stanowiła według obrębów ewidencyjnych grunty miasta Inowrocławia.
Obiekty wpisane do rejestru zabytków:
1) Założenie dworsko-parkowe:
a) dwór murowany (własność Gminy Inowrocław)
Dwór wzniesiono w I poł. XIX w., zapewne dla rodziny von Busse. W XIX w. majątek należał do Artura von Busse, potem Ernsta Hugona Busse i kolejnych spadkobierców. Po 1945 r. zaadaptowano go na mieszkania. Dwór pozbawiony cech stylowych jest budowlą parterową, z użytkowym poddaszem i piwnicami w typie suteren, nakrytą wysokim, dwuspadowym dachem. Elewację frontową poprzedza masywny, zwieńczony naczółkiem, ryzalit mieszczący, trójarkadowy prześwit ujęty pilastrami, poprzedzony schodami na poziom wysokiego parteru i tarasem po stronie zachodniej. Dwór usytuowano w południowo-wschodniej części parku, będącego elementem dawnego założenia dworsko-parkowego.
b) park krajobrazowy
Z połowy XIX w., niegdyś o powierzchni około 15 ha z zachowanym starodrzewem i dwoma stawami. Wśród drzewostanu wiązy szypułkowe, klony jesionolistne, klony jawory i jesiony wyniosłe, a z iglaków świerki pospolite oraz sosny czarne.
Obiekty o wartości historyczno-kulturowej w ewidencji zabytków:
1) Obiekty małej architektury:
a) kapliczka przydrożna z początku XX w.