Kod pocztowy: 88-110
Liczba ludności: 182 (stan na 30.06.2023)
Sołectwo: Trzaski
Sołtys: Rafał Wyciszkiewicz (od 2015, wcześniej Danuta Michalska)
tel.: 793 581 444
Reprezentant w Radzie Gminy: Augustyn Korona
części wsi: Wodociąg
We wsi:
- świetlica wiejska
- boisko sportowe
Wieś rycerska (szlachecka) w parafii Góra, wzmiankowana po raz pierwszy w 1423 r. W 1846 r. należała do Gustava Nehringa, miała wtedy 6 domów i 47 mieszkańców. W końcu XIX w. liczyła 214,5 ha, 6 domów i 110 mieszkańców. W 1921 obszar dworski Trzaski miał 7 domów i 126 mieszkańców. W 1879 r. firmy Arid i Marc z Berlina zbudowały w Inowrocławiu pierwszą sieć wodociągową. Do 1904 r. wodę dla miasta czerpano głównie ze studni zwanej ZBYCHORA. W latach 1904–1905 na gruntach gminy wiejskiej Trzaski powstała stacja wodociągowa, czerpiąca wodę ze studni głębinowych. Obecnie pełni ona rolę podstawowego źródła zaopatrzenia w wodę dla miasta Inowrocławia.
Obiekty o wartości historyczno-kulturowej w ewidencji zabytków:
1) Zespół dworski:
a) dwór murowany
Dwór wzniesiony na początku XX w. dla rodziny Wiegandów. Jest piętrową, masywną budowlą, o gładkich ścianach bez podziałów architektonicznych, krytą dachem dwuspadowym. W wyniku przebudów pozbawiony wyraźnych cech stylowych. W otoczeniu dworu zachowane budynki gospodarskie z przełomu XIX i XX w.
b) spichlerz murowano-drewniany z XIX/XX w.,
c) park
Z początku XX w. o areale 1,7 ha, z aleją grabową; przekształcony z pojedynczym starodrzewem.
2) Obiekty techniki:
a) Stacja Uzdatniania Wody, początek. XX w., przebudowana
Stacja uzdatniania wody w Trzaskach, powstała w 1905 r. według projektu berlińskiej firmy Wilhelma Rothena i inowrocławskiego radcy budowlanego Paula Baumgartena. Budowę wodociągów miejskich wykonywała berlińska firma Deutsche Wasserwerke Aktion Gesellschaft, przy udziale m.in. wrocławskich fabryk Theodora Wernera i Heinricha Meinecke. Nad całością prac budowlanych w Trzaskach czuwał specjalnie powołany w tym celu w magistracie miejskim wydział zaopatrzenia w wodę (Abteilung Wasserversorgung). Zakład w Trzaskach budowany był w trzech etapach: pierwszy segment oddano do użytku w 1905 r., następny południowy w 1933 r., wreszcie w 1958 r. przy zachowaniu architektonicznych i konstrukcyjnych podobieństw do „najstarszego” członu zespołu. Zespół stacji zachowany jest w bardzo dobry stanie dzięki kompleksowemu remontowi przeprowadzonemu w 2016 r.