Kod pocztowy: 88-101
Liczba ludności: 137 (stan na 30.06.2023)
Sołectwo: Piotrkowice
Sołtys: Przemysław Mendelewski (od 2011, wcześniej Iwona Szustka)
tel.: 502 427 934
Reprezentant w Radzie Gminy: Krzysztof Pater
obiekty fizjograficzne: Bałkany, Beczka, Jezioro Piotrkowickie, Kanał Notecki, Noteć, Olszyny, Pod Śluzą, Rybne Stawy, Stara Noteć
We wsi:
- świetlica wiejska, opiekun Monika Michałek
- Ochotnicza Straż Pożarna (Ognik), remiza
Wieś szlachecka (pierwotnie także pod drugą nazwą Stankowice) w parafii Ludzisko, wzmiankowana po raz pierwszy w 1450 r. W 1513 r. jako właściciela wsi źródła wymieniają Jana Winieckiego. W 1846 r. należała do Waleriana Rutkowskiego, miała wtedy 12 domów i 81 mieszkańców. W końcu XIX w. w Piotrkowicach o areale 501,35 ha (10 domów, 158 mieszkańców) wydobywano torf i hodowano bydło na nabiał. W latach 1891-1939 miejscowe dobra były w posiadaniu rodziny von Poninskich.Dawny majątek, potem Państwowy Dom Pomocy Społecznej, obecnie stanowi własność prywatną.
Obiekty wpisane do rejestru zabytków:
1) Zespół dworski:
a) dwór murowany
Dwór powstał w końcu XIX w. na niewielkim wzniesieniu, na wschodnim brzegu jeziora Piotrowskiego. Obiekt neoklasycystyczny, piętrowy, na planie prostokąta, z użytkowym poddaszem, kryty czterospadowym dachem. W fasadzie znajduje się ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem z oculusem. Elewacje zachodnia i północna poprzedzone są prostokątnymi tarasami. Od bramy do dworu prowadzi kolisty podjazd.
b) park krajobrazowy
Z 2. połowy XIX w. o powierzchni około 1,5 ha. Przed frontową elewacją dworu znajduje się rozległa polana, na której dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych. Starodrzew, którego wiek dochodzi do 150 lat, zgrupowany jest w pobliżu Jeziora Piotrkowickiego i wokół parkowych wnętrz, głównie w północnej i zachodniej części parku. Układ parku tworzy powiązania widokowe z otaczającym go krajobrazem, jest czytelny, a sam park zadbany. Rosną tu głównie lipy, jesiony, wierzby oraz klony zwyczajne i jawory, z których dwa osiągnęły rozmiary pomnikowe. Pomnikiem przyrody jest również lipa drobnolistna o obwodzie w pierśnicy 530 cm.